New York – Jersey City

Kõigepealt alustan sellest linnast mis asub New Yorki Manhattanist mööduva Hudsoni jõe teisel kaldal. Philadelphiast lahkudes sõitsime me selliseid kummalisi otseteid mööda mis osutus väga huvitavaks sest nägime huvitavaid maastikke mida ümbritsesid siin ja seal väikesed linnakesed huvitava arhitektuuriga. Miks me just Jersey City´sse tahtsime jõuda oli põhjus selleks väga lihtne. Nimelt just selle linna  Liberty State Park´ist pääseb kõige hõlpsamini Ellis Islandile ning pärast seda Vabadussamba saarele Liberty Island ja see oli meie kindel soov ära vaadata. Netist korjatud info põhjal olid sinna piletid Manhattanilt väga pikalt välja müüdud ja sellepärast saigi selline otsus tehtud, et igal juhul see sammas ära vaadata.

… postkastid teel NYC-i!
… postkastid teel NYC-i!
… ripsmetega autod Jersey Citys!
… reisi parim hotell (Marriott)!
…Jersey City lipp!
… vapp!

Jersey City on pärast Newarki elanike arvult teine linn New Jersey osariigis mis on omavahel sisuliselt kokku kasvanud. Newark on tuntud samuti eestlastele kuhu tihti lennatakse vahemaandumise tegemiseks, et siis sealt edasi lennata. Linn on Hudsoni maakonna halduskeskus. New Yorgi suurlinnapiirkonnas asuv 49 km pikkuse rannapiirkonnaga linn piirneb idas Hudsoni jõe ja New Yorgi lahega ning lääne pool Hackensacki jõe ja Newarki lahega. Linn asub Manhattani saare vastaskaldal ning selle taga kulgevad Palisaadid ehk kõrgendikest koosnev mäeviir. 2018. aastal saadi pärast rahvaloendust elanikkonna arvuks 265 549 inimest. Demograafiliselt jaguneb see number siis 33% valgeid, 26% mustad, 27% latiinod ja 24% asiaadid. Kui protsente vaadata siis elab Jersey City´s väga kirju rahvaste seltskond.

… siit tunnelist saab Manhattanile!

Esmajärguliste raudteeühendustega on Jersey City koos jaotus ja tootmiskeskustega New Yorki ja New Jersey sadama jaoks oluliseks transpordi lõppjaamaks. Kiire transpordiühendus Manhattaniga on loonud samuti kasvupinnase finants ja teenindussektorile mis mängivad olulist rolli veepiiril asuva Jersey City ümberkujunemisele üheks riigi suurimaks keskseks äripiirkonnaks. 2014. aastal kolis ajakiri Forbes oma peakorteri just sinna kus talle anti 27 miljoni dollari suurune maksutoetus vastutasuks 350 töökoha loomise eest linnale kümne aasta jooksul. Kõigist Jersey City töötjatest kõnnib jalgsi tööle 8% ja 47% kasutab  ühistransporti. See on suuruselt teine ühistranspordi sõitjate protsent kõigist üle 100 000 elanikkonnaga linnadest USA´s kus esimene on New York ja kolmas Washington. 41% Jersey City leibkondadest ei oma isiklikku autot sellepärast nad jalutavadki ja kasutavad ühistransporti tööle sõiduks. Kuulsaimad inimesed kes on seotud Jersey City´ga on Frank Sinatra kes abielludes Nancy´ga kolis ka sinna linna elama. Samuti Franki noorem vend resideerus seal.

Liberty State Park on koduks Central Railroad of New Jersey Terminalile (raudteejaam) mis oli üheks tähtsamaks kohaks pagulastele kes tulid Ameerikasse New Yorki ja New Jersey sadamate kaudu ja lahkusid selle raudteejaama kaudu Ameerikasse õnne otsima. Hinnanguliselt sisenes jaama kaudu riiki umbes 10,5 miljonit inimest. Alates 1967 aastast ei ole terminal kasutusel sest rongid suunati ümber Newarki jaama mille asukohta oli mugavaim kõigil kasutada. Alates sellest ajast on seal korraldatud muusika ja kunstifestivale, turge jpm üritusi kuid nähes tema kuninglikku ehitusstiili oli kuidagi nukker seda kõike vaadata. Käesoleval ajal saab sealt raudteejaamast osta pileteid Ellis Islandi ja Liberty Islandi (vabadussammas) praamidele mis väljuvad sinna iga päev.

… vanasti!
… raudteejaam!

Ellis Island on saar New York´i lahes Jersey osariigis asuv New Yorki enklaav ning oli endine emigrantide ja pagulaste sisserände kontroll jaam (immigratsiooni värav) aastatel 1892–1954 mille kaudu liikus ca 12 milj. inimest USA´sse kes rändasid põhiliselt ookeaniaurikutel üle Atlandi ookeani. Samuti oli Titanicu peal suurem osa reisijatest õnneotsijatest pagulased kuid kahjuks õnnestus vähestel sinna mandrile jõudmine. Seal olid inimesed justkui meditsiinilises karantiinis kus tuvastati kroonilisi ja nakkushaigusi, nõdrameelsust, kurjategijaid jpm hälvetega seotud probleeme. USA võttis vastu ainult täisjõus terveid inimesi. Üldiselt saadeti tervisekontrolli mitteläbinud ning samuti ebasoositud inimesed (nagu polügaamsed, madala moraaliga, anarhismi soosivad või kriminaalkaristusega isikud) laevakompaniide kulul tagasi Euroopasse. Neid oli Põhja-Ameerikasse saabujate seas ligikaudu 2%. Saarele sai ja sealt ära sai ainult praamidega. Need kes saare kadalipust pääsesid said kohe edasi minna eelnevalt kirjutatud raudteejaama ning alustada teed rongiga tõotatud maade avarustesse. Samuti oli nende sisserändajate hulgas toona väga palju Nõukogude Liidu okupatsiooni eest USA´sse ja Kanadasse põgenevaid eestlasi 40-datel aastatel. Saart külastab umbes 3 milj turisti aastas, käesoleval aastal 2019 meie samuti nende hulgas.

… Ellis Island, taga kohe Liberty State Park ja kaugemal Jersey City kõrghooned!
… Manhattan!
… vasakul Jersey City ja paremal NYC (Manhattan)!
… Ellis Island!
… immigratsiooni värav!
… arstide tööriistu!
… indiaani hõimud 1680!
… kuidas tekkis tänapäeva USA riik!

Liberty Island (Vabadussaar) on saar Hudsoni jõe suubumiskohas New Yorgi lahes. Saarel asub Vabadussammas (Statue of Liberty). Saar on New Yorgi linnaosa Manhattani enklaav mida ümbritseb New Jersey osariik. Kui 1880. aastal Vabadussamba jaoks asupaika otsiti oli saar üsna mahajäetud ja räämas seisukorras. Prantsuse III Vabariik saatis Ameerika Ühendriikide Iseseisvusdeklaratsiooni sajanda aastapäeva kingitusele Vabadussambale kohta valima skulptori Frédéric Auguste Bartholdi kes valis kohe välja antud saare. Kuju pealkirjaga Liberty Enlightening the World oli Prantsuse rahva  kingitus Ameerika sajanda aastapäeva tähistamiseks. Lepiti kokku, et kongress annab USA presidendile loa ausammas vastu võtta ning kaitseosakond hõlbustab selle ehitamist ja esitlemist. Skulptuuri ehitamine viidi Prantsusmaal lõpule juulis 1884. Nurgakivi pandi USA´s 5. augustil 1884 ja pärast mõningaid rahastamise viivitusi viidi ehitus lõpule 22. aprillil 1886. Kuju saabus New Yorgi sadamasse 17. juuni 1885. Prantsuse fregatt Isère pardal. Teda hoiti üksteist kuud kastides mis ootas alusplatvormi tööde lõpetamist ning seejärel laoti kokku uuesti neli kuud. 28. oktoobril 1886 avalikustas president Grover Cleveland Vabadussamba. Saarel asub samuti alles hiljuti 2016 aastal ehitatud Vabadussamba muuseum. Nimi Liberty Island sai ametlikuks Kongressi poolt 1956. aastal, kõige varem kandis saar nime Great Oyster Island ning peale seda Bedloe nime.

… sellise sõrestiku peale tehtud!
… Vabadussamba idee tuli just siit teosest!
… meie teekond Vabadussambasse!
… meie teekond Vabadussambasse!
… meie teekond Vabadussambasse!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga