Dayton
Detroit seljataha jäetud sõitsime üha lõunapoole ning esimene peatus oli meil planeeritud Daytoni linnas sest soov oli külastada sealset õhujõudude muuseumi. Dayton on linn mis asub USA´s Ohio osariigis ning on Montgomery maakonna keskus ja suurim linn. Elanike arv oli 2018. aasta rahvaloenduse järgi 140 640 kuid metro area moodustub 799 232. Linn on saanud nime poliitik Jonathan Daytoni järgi kes oli Ameerika revolutsiooni ajal kõige noorem konstitutsiooni allkirjastaja. Daytonist veel niipalju, et peale meie reisi kui olime tagasi juba eestis, toimus seal ühe baari juures tulistamine kus lasti maha 9 inimest. Väga kõhedust tekitav uudis igal-juhul kuid jällegi olin ma seda varem kogenud sest New Orleansis kõmmutati pea iga öö ning nägin samuti päeval väikest lahingut. Selles linnas oli meil samuti reisi kõige viletsam motell kus Edvini ja Kaido toas oli vaipkate nagu verega koos ja jättis mulje, et eile just lohistati verine laip sealt toast välja.
National Museum of the United States Air Force (USA õhujõudude muuseum) on vanim ja suurim sõjalennundusmuuseum maailmas ning muuseas on see tasuta. Muuseumil on Ohio-s eriline tähendus, kuna põliselanikud Wilbur ja Orville Wright leiutasid esimesed edukad lennukid. Välja on pandud üle 360 lennuki ja raketi. Muuseumi külastab igal aastal umbes miljon külastajat, mis teeb sellest ühe Ohio kõige sagedamini külastatava turismiobjekti. Muuseum asub Wright-Pattersoni õhujõudude baasis Daytoni lähedal.
Muuseumi kollektsioonis on palju haruldasi ajaloolise või tehnoloogilise tähtsusega õhusõidukeid ning mitmesuguseid mälestusesemeid ja esemeid lennunduse ajaloost ja arengust. Nende hulgas on Apollo 15 Command Module Endeavour mis käis kuul aastal 1971, üks neljast allesjäänud Convairi B-36 Peacemakers ja ainsad allesjäänud North-American XB-70 Valkyrie ja Bockscar The Boeing B-29 Superfortress kes viskasid aatompommi Nagasakile II maailmasõja viimasel päeval.
Muuseumis on eksponeeritud samuti presidentide lennukid mida kasutasid Franklin D. Roosevelt, Harry Truman ja Dwight D. Eisenhower. Presidendi lennukikollektsiooni keskpunkt on SAM 26000, modifitseeritud Boeing 707 mida tuntakse kui VC-137C ja mida regulaarselt kasutasid presidendid John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson ja Richard Nixon.
Selles muuseumis asuvad samuti külma sõja järgsed lennukid, nagu näiteks Northrop Grumman B-2 Spirit varjatud pommitajad (katselennukid) ja Lockheed F-117 Nighthawk lennuk ja palju muud veel. Need kaks viimast on sellised nahkhiire välimusega, kindlasti olete näinud dokumentaalfilmides.
Antud muuseum paikneb tohutu suurel maalal ja kõike seda läbikäija ei jõuagi ühe päevaga. Nõnda meilgi sai sellest sinnamaani ja olime lõpuks väga väsinud ja edasi lõunapoole sõites ootas meid juba uus järgmine linn.
Cincinnati
Cincinnati on linn Ameerika Ühendriikides Ohios, Hamiltoni maakonna keskus. Asub Ohio jõe ääres. Linn rajati 1788. aastal. Alguses oli linna nimi Losantiville kuid 1790. aastal sai see praeguse nime vana rooma diktaatori järgi kes tõi kriisist välja Rooma vabariigi. Cincinnati´s on 302 601 elanikku ja metro areas kokku 2 137 406. Cincinnati elanikest on 52% valgenahalisi, 43% mustanahalisi ja 5% muude rasside esindajaid.
Cincinnati on tähtis majanduskeskus, seal asuvad paljude ettevõtete peakorterid; üks suuremaid ettevõtteid on Procter & Gamble, The Kroger Company (töötab 22 000 inimest), Macy’s Inc ja General Electric.
Louisville
Louisville on Ameerika Ühendriikide osariigi Kentucky suurim linn. Asub Ohio jõe ääres. Linna asutas 1778. aastal sõjaväelane ja maadeuurija George Rogers Clark ja andis sellele nime Prantsusmaa kuninga Louis XVI järgi. Ta on üks vanimaid linnu lääne Appalachides. 1798. aastal avati juba linnas Louisville’i ülikool mis oli Ameerikas esimene linnale kuuluv avalik ülikool ning üks esimestest ülikoolidest metsikus läänes. Linna elanike arv on 620 118 kuid koos üle jõe asuva Jeffersonvillega 770 557 ning metro areas 1 297 310. Sellega on Louisville suuruselt 27. linn riigis. Viimane linn (Jeffersonville) kuulub juba Indiana osariigi alla teisel pool jõge. Meiegi saime seal osariigis jala maha kui käisime üle jõe, niipalju siis Indiana külastamisest.
Louisville’is on mitmete kiirtoidukettide omaniku Yum! Brands Inc peakontor kes ei tea siis selliseid kiirtoidu kette nagu KFZ, Pizza Hut ja Taco Bell, need kuuluvad siis kõik ühele omanikule Yum! Brands Inc. Antud linnas on sündinud ja oma karjääri alustanud samuti poksija Muhammad Ali. Linnas aset leidvate oluliste sündmuste hulka kuulub esimene suur aula mida valgustas Edisoni lambipirn ja mis leidis aset 1883. aastal. Linn on farmaatsia- ja meditsiinitööstuse keskus, Louisville’is on tehtud esimene inimese käe siirdamine 1999. aastal ja esimene kunstlik südamesiirdamine.
Louisville kuulub juba sellisesse piirkonda kuhu jõuavad tornaadod lõunast ning on meeletult suured vihmasajud. Ega see ei olegi ime sest Ohio jõgi mis läbib Louisville suubub ju Mississippisse. Jaanuaris 1937 sadas Louisvilleis 49 cm vihma ja kuu lõpuks tõusis Ohio jõgi rekordiliselt 17,42 m. Need sündmused vallandasid 1937. aasta suure veeuputuse mis oli veebruari alguses. Üle ujutatud või siis uputatud oli 60-70% linnast mis põhjustas täieliku kaose neli päeva ja sundis evakueeruma 230 000 elanikul. Üleujutuse tagajärjel uppus üheksakümmend inimest. Tänapäeval kaitsevad linna juba muldvallid jõe kallastel mis hoiavad ära hullema. Meie saime samuti oma mobiilidele hoiatuse kui me seal olime, et me lahkuks kesklinnast jõe äärsest piirkonnast sest öösel lubas hullu vihmasadu. Samuti on Louisville kimbutanud tornaadod ning 4 kategooria tornaado külastas seda paika viimati 1974 aastal.
Järgmises osas kohtume Teiega juba Nashville´is mis on kantri pealinn! Ootan ise samuti põnevusega seda linna sest seal elas minu üks lemmikutest Johnny Cash!