Kas tulemas plutokraatia?

Püüame kõik demokratiseerida ühiskonda mis vaevleb varjatud diktatuurialge küüsis! Hiiliv diktatuurialge demokraatia üsas! Demokraatia toojad, loojad või kaasamängijad ei märka ammugi seda, et on ise muutunud demokraatia hävitajateks ehk pisidiktaator-manipuleerijateks. Vastandlikud sõnad (demokraat ja diktaator) tõmbuvad nagu erinevad poolusedki!

Esindusdemokraatia mida peaks täiendama osalusdemokraatia ei taha aga toimida sest ühiskonnaliikmed samuti paljud osalusdemokraadid on esindusdemokraatide poolt manipuleeritavad ning ei oma tihti isiklikku arvamust (seotuse printsiip). Selge on see, et kõik ühiskonnaliikmed ei saagi võrdselt osaleda osalusdemokraatias! Nad ei ole lihtsalt teemades kompetentsed kuid arvestada on vaja nendega kes omavad selget arvamust-nägemust ning kelle seljataha on koondunud toetajaid.  Paljud esindusdemokraadid ei julgegi otsustada sest tuntud laulusõnad kummitavad neil kõrvus   „… raha paneb rattad käima …“ ning ammugi veel kuulata osalusdemokraatide häält sest see võib neid viia võimust eemale. Lisaks sellele on veel äraütlemata kurb, et esindusdemokraatidele on palju tähtsamad muud väärtused kui ausus, läbipaistvus jne ehk siis lihtne esindusdemokraatlik moraalitunnetus.

Manipulatsioon ja lagunenud moraal demokraatia nime all! Kas uus kirjutamata demokraatia vorm või vana uues kuues? Või siis nimetame teda juba mingi uue nimega „manimokraatia“ (kinnitamata vorm) kus üldtuntud anoomia puudub, kõike saab osta raha eest ning millele järgneb varakate ühiskonnaliikmete valitsus kus sotsiaalsed tagatised on olematud. Kas olemegi teel sinna?

Nagu väitis Jaak Aaviksoo oma arvamuses http://arvamus.postimees.ee/932530/jaak-aaviksoo-euroopa-demokraatia-endeemilised-haigused, et laias ilmas käib demokraatia kui valitsemisvorm juba oma kolmandat aastatuhandet siis seda enam võiks meie sealt midagi õppida! Paljudes EL maades on nagunii segunenud võim ja raha ning ühte ei ole ilma teiseta mida võib samuti välja lugeda abipakette vajavate maade majandus- ja rahanduspoliitika tegematajätmistest! Kas meie peaksime sammuma sama teed kus rahaga saab osta kõike kaasaarvatud hukatust?

NB!  Huvitav, et demokraatia  on keeleteadlaste seisukohalt nimisõna kuid mis sobiks tegelikult palju paremini omadussõnaks sest ta väljendab ju mingit omadust (rahvas+võim)!

MR 2012

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga