Nashville

Nashville on Tennessee osariigi pealinn USA-s ja rahvaarvult samuti suurim linn osariigis, millele järgneb Memphis. Linn asub Cumberlandi jõe ääres Davidsoni maakonnas. Linn on asutatud 1779. aastal ning nimetatud Francis Nash´i järgi kes oli Ameerika revolutsiooni kangelane. Tennessee osariigi pealinnaks sai 1843. aastal. USA rahvaloendusbüroo 2018. aasta hinnangute kohaselt oli linnas 692´587 ning kogu metro alal kokku 1´930´961 elanikku. Linna elanikkonnast on 65,5% valgeid, 28,6% afroameeriklasi, 4% latiinosid, 3,5% aasialasi, 0,8% indiaani päritolu ja veel palju muid rahvaste esindajaid. FBI andmebaasi Uniform Crime Reporting andmetel on Nashville’is vägivaldsete kuritegude arv umbes 3 korda suurem kui riigi keskmine ja varakuritegude arv keskmiselt 1,6 korda, nii, et ei ole just kõige turvalisem koht see Nashville.

NB! Mainin niipalju veel ette, et iga pildiseeria lõpus ja vahel on videod kus on jäädvustatud Nashville ööelu. Ärme siis maha maga neid video klippe!

… Nissan stadium!
Union Station!

Nashville’i peetakse kantrimuusika pealinnaks kuid samuti on seal väga tugeval järjel tervishoid, kirjastus, eravanglate ühendus, pangandus ja transpordikeskus. Muusika poole pealt kutsutakse Nashville hüüdnimena Music City USA. Linnas tegutseb seoses sellega samuti palju plaadifirmasid ja helistuudioid. Linnas tegutseb 5 kõrgetasemelist ülikooli ning hulgaliselt suurte firmade peakontoreid nagu Asurion (kindlustusfirma mis tegutseb 14 riigis oma 49 kontori ja 17´000 töötajaga), Bridgestone America (corporation on suurim rehvitootja maailmas), Captain D´s (mereandide restoranide kett kellel on ca 539 restorani ning 6´000 töötajat), CoreCivic (teine suurim eravanglate ja parandusasutuste organisatsioon USA´s kus töötab ligi 17´000 töötajat ja haldab enam kui 170 vanglat), Dollar General (erinevate toodete kaupluste kett kellel on 15´472 kauplust üle USA), Hospital Corporation of America (maailma suurim tervishoiu asutuste organisatsioon mis teenindab 185 haiglat, 119 kirurgiakeskust ja 121 kliinikut USA´s ja Inglismaal ning kus töötab ligi 250´000 töötajat), LifeWay Christian Resources (suurim kiriklike raamatute jms tarvete kirjastus USA´s kes omab 170 kauplust ning kus töötab 6´000 töötajat), Logan Roadhouse (restoranide kett kes omab 230 restorani 23 osariigis), Ryman Hospitality Properties (meelalahutus ja meedia ettevõte) ja veel asub seal Nissan North America peamaja.

… Ryman Auditorium!
… Batman´i maja (AT&T Building)
Tennessee Bicentennial Mall! 
Music City Center

Nashville’i kesklinna piirkonnas on mitmekesine valik meelelahutusasutusi, söögikohti, kultuuri- ja arhitektuuriobjekte. Broadway ja 2nd Avenue piirkonnas on meelelahutuskohad, ööklubid ja restoranid. Broadwayst põhja pool asuvad Nashville’i äripiirkonnad, Legislative Plaza, Capitol Hill ja Tennessee Bicentennial Mall. Kultuurilisi ja arhitektuurilisi vaatamisväärsusi võib leida aga kogu linnast. Nashville populaarsete sihtkohtade hulka kuuluvad Nashboroughi kindlus ja Fort Negley, esimene neist on algse asula rekonstrueering ning viimane on osaliselt taastatud kodusõjaaegne lahingulinnus, Tennessee osariigi muuseum ja Parthenon mis on originaalse Parthenoni (Akropol Ateenas) täismõõduline koopia Nashville´s. Tennessee State Capitol on üks vanimaid töötavaid kapitooliume. Ermitaaž ehk president Andrew Jacksoni endine kodu on üks suurimaid avalikkusele avatud presidendikodusid ja ühtlasi ka üks külastatavamaid.

Tennessee State Museum!
Tennessee Performing Arts Center!
… selline ööelu!

Nashville on kantrimuusika kodust muutunud oluliseks muusika salvestuse ja produtseerimise keskuseks. Kolme suure plaadifirma aga samuti arvukate sõltumatute plaadifirmade kontorid asuvad just Nashville’is, enamasti Music Rowi piirkonnas. Nashville´s on kitarriettevõtte Gibson peakorter ja alates 1960. aastatest on Nashville olnud suuruselt teine ​​muusika tootmiskeskus (pärast New Yorki) USA´s. Alates 2006. aastast Nashville’i muusikatööstus keerutab hinnanguliselt kokku 6,4 miljardit dollarit aastas ja see annab Nashville’i piirkonna 19 000 töötajale tööd. Ehkki Nashville on tuntud kui muusika salvestuskeskus ja turismi sihtkoht on selle suurim tööstusharu tervishoiuteenused. Nashville’is tegutseb enam kui 300 tervishoiuettevõtet, sealhulgas Ameerika haiglakorporatsioon (HCA), mis on maailma suurim erahaiglate operaator.

Suurim tegur mis Nashville’i külastajaid meelitab on kantri muusika milles Nashville’i Sound mängis erilist rolli. Nashville on elava muusika ja meelelahutuse keskus mis hõlmab muidugi erinevaid žanre. Seal asub Tennessee Performing Arts Center, ta on koduks Nashville Repertory Theatre, Nashville Opera, Music City Drum and Bugle Corps, Nashville Ballet ning alates 2006. aasta septembrist samuti Nashville Symphony´le. Nashville’i kesklinnas asub palju muusikaklubisid ja honkytonki baare, eriti ala kus paikneb Broadway, Second Avenue ja Printer’s Alley. Iga aasta juunis toob CMA Music Festival tuhandeid kantrifänne linna külastama. Meie sellel ajal seal ei viibinud kahjuks mis oleks olnud kindlasti väga põnev festival. Nashville sarnaneb väga paljuski New Orleans´ile oma elava muusika baaride ja klubidega kuigi Nashville´s on kordades väiksem melu Kui New Orleans´is. Minu jaoks oli väike pettumus see, et klubides mängiti üsna vähe tõsist kantri muusikat, peamiselt oli seal kantri sugemetega rock. Muidugi mängiti seal samuti Johnny Cash´i muusikat ja sai käidud isegi tema muuseumis. Samuti mida ma ei näinud Nashville´is olid avalikud lõbumajad mis aga on olemas NO´s. Ehkki Nashville ei ole tuntud kunagi suure jazzi linnana, on seal siiski palju suurepäraseid džässbände tegutsemas.

Broadway!

Kui major Eugene Castner Lewis oli Tennessee Centennial Exhibitioni direktor siis tema soovitusel ehitati 1897 Nashville Parthenoni reproduktsioon Tennessee 100. aastapäeva pidustusteks. Algselt krohvist, puust ja tellistest ehitatud Parthenon ei pidanud jääma püsivaks kuid ehitise lammutamise kulud koos selle populaarsusega elanike kui ka külastajate hulgas jäeti ehitis pärast eksponeerimist alles. Mitmed eksponeeritud hooned mis põhinesid iidsetel originaalidel lammutati hiljem. Parthenon mis oli täpne Ateena Parthenoni (Akropol) reprodutseering, oli ka ainus ehitis mille linn säilitas. 1920. alguse saanud projekteerimis tulemustel ehitati see ümber betoon elementideks, välisuks valmis 1925. aastal ja siseruum 1931. aastal. Nii, et kui soovite näha Ateena iidset Akropoli siis täpne selle koopia ning täiesti ühes tükis asub Ameerikas.

Parthenon Nashville´is!
Parthenon (Akropol) Ateenas!
Parthenon´i looja

Tennessee State Capitoli´s Nashville´is töötab Tennessee osariigi valitsus ja senat, samuti asub seal Tennessee Peaassamblee ja kuberneri (valitsusjuht) kabinet. Hoone on ehitatud aastatel 1845–1859 ja on Nashville’i silmapaistvamaid näiteid Kreeka taaselustamise arhitektuurist. Nashville’i mäetipp kus praegu on Tennessee osariigi kapitoolium asus varem  Roman Catholic Cathedral (enam ei eksisteeri). Projekti ehitamisel kasutati süüdimõistetuid ehk vange ja orje. Viisteist orjastatud musta meest töötasid kapitooliumi lubjakivikeldri nikerdamisel aastatel 1845–1847 mis on dokumenteeritud ja arvatakse, et see on kõige häbiväärseim projekt kus osariigi valitsus rentis orjatööd. Kapitoolium oli iseenesest väga suursugune ja saime külastada seal kõiki saale (parlamendi, senati ning kiigata sisse samuti valitsusjuhi kabinetti). Meil ikka Stenbocki majja või Toompeale igaüht sisse ei lasta, kuid seal sai vabalt ringi jalutada.

… Capitol 150 aastat tagasi!
… pressi tarbeks!
… seljataga valitsusjuhi tuba!
… parlamendi saal!
… senati ruum!
… prlamendi saal rõdult!
… senati ruum rõdult!

Ermitaaž (Hermitage) on ajalooline istandus ja muuseum mis asub Davidson County´is 16 km Nashville´ist ida poole. Istandus kuulus Ameerika Ühendriikide seitsmendale presidendile Andrew Jacksonile alates aastast 1804 kuni surmani 1845. Jackson elas kinnistul vaid aeg ajalt kuni ta 1837. aastal avalikust elust taganes. Orjastatud mehi, naisi ja lapsi oli üheksa kui Andrew Jackson istanduse ostis 1804. aastal ja kui Jackson suri töötas istanduses 110 orja tegeledes peamiselt puuvilla kasvatamisega ja töötlemisega.

Nashville on USA´le andnud kolm presidenti ja ühe asepresidendi ning lisaks on ta andnud kogu maailmale väga palju tuntuid muusikuid, laulukirjutajaid ja heliloojaid. Tuntumatest muidugi Johnny Cash koos oma naise June Carter Cash´iga, Miley Cyrus, Dolly Parton, Emmylou Harris, Desmond Child – kes on kirjutanud lugusid sellistele kuulsustele nagu Cher, Kiss, Aerosmith, Ricky Martin, Bonnie Tyler, Bon Jovi jpt, Steven Tyler – Aerosmith laulja, Kelly Clarkson, Billy Cox – Jimmy Hendrix kitarrist, Sheryl Crow, Lester Flatt – bluegrass muusikastiili pioneer, Donna Summer, Taylor Swift, Wayne Perry, Ernest Tubb – üks kantri muusika pioneeridest, Kris Kristofferson, Loretta Lynn ja näitlejatest on Nicole Kidman üks kuulsamaid kes elab Nashville´is koos kantrilaulja Keith Urbaniga ning nende kaks tütart on samuti Nashville´is sündinud. Aukartust äratav seltskond kes on sealt pärit ja kes on sinna elama asunud ühel või teisel põhjusel kas siis lapsena või hiljem. Niipalju siis kuulsustest kuid meie väisasime veel ühte Harley Davidsoni poodi kus sai isegi ühtteist ostetud ja niisama uudistatud. Rattaid saab seal ikka tunduvalt odavamalt osta ( ca 30%) kui Euroopas aga kui juurde tollid ja maksud siis palju eriti ei võidagi.

Belmonti mõis, tuntud samuti kui Acklen Hall ja algselt tuntud kui Belle MonteBelle Mont või Belmont on ajalooline mõis mis asub Nashville’is. Selle ehitasid Ackleni perekond, et olla nende 180 aakri suuruse suvemõisa keskpunktis (tolleaegses riigis väljaspool linna). Mõisasse olid rajatud väga kaunid aiad ja loomaaed.  Talveaedades paiknesid troopilised puuviljad ja lilled (camellia japonica, jasmiini, liiliate ja kaktustega). Loomaaias elasid karud, ahvid, paabulinnud, laululinnud, valge öökull, Louisiana alligaatorid ja hirved. Perekond elas tegelikult suure osa aastast oma puuvilla istanduses Louisianas. Belmonti mõisa sisustasid ja haljastasid Acklenid viimase trendi järgi toonasel ajal kus oli kokku 36 tuba ehk 1800 m2 kasulikku pinda. Kullavärvi peeglid ripuvad seintel peegeldades elegantselt sisustatud salonge. Suur osa Veneetsia klaasist kaunistab tänapäevalgi Belmonti aknaid, uksi ja läbiviike.

Belmonti Mõis

Sellega on saanud läbi muusikaline Nashville osa, järgmises osas sõidame üle Apalatšide mäestiku kus teel sinna, seal ja üle mägede külastame linnu mida nimetatakse Knoxville, Cherokee ja Ashville.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga