Mõeldes kaugemale, kui ainult homne päev!

Mis ajendas seda mõtet välja ütlema? Tegelikult see sisaldub juba pealkirjas! Vaadates suhtlusportaalides postitamisi ja muid tegevusi, oleme me endid üsnagi “paljaks koorinud”!

Jälgime ning oleme kursis suhtlusportaalides tuttavate ja sõprade tegemistega, mis iseenesest on väga tore. Laadime üles pilte, et sõbrad neid näeksid ning meid ei unustaks! FB on muutunud väga arvestatavaks suhtlusportaaliks, kuid paljud ilmselt ei adu samuti ohtu, mis see avalik suhtlusportaal endas kätkeb. Kõik meist ei kasuta privaatsuse tõkendeid ja ega sellest pole eriti kasugi! Kellelgi on ikka sõber või tuttav läbi kolmanda, neljanda, viienda isiku, kuskohast info kätte saab! Eesti on selleks liiga väike, elame kõik nagu “ühe teki all” aga see viimane võrdlus on kuulujutu tase, mitte tõendatud materjal!

Kas me oleme oma sõbra või tuttava käest küsinud, kas Tema tahab pildi näol laia avalikkuse ees ennast eksponeerida? Kas me ei riiva Tema privaatsust sellega! Alati võiksime eelnevalt luba küsida! Tegelikult ei ole iseenesest piltide üles laadimine kurja kuulutav tegevus, kuid peame endale aru andma, et seda võib ära kasutada keegi teine meie hulgast kauges tulevikus või nii mõnigi võõras oma eesmärkide saavutamise tagamisel. Asjakohaste piltide eksponeerimine ei anna alust kedagi ära kasutada, kuid avalikkusele eksponeerida pidusid, alkoholi ning muid selliseid pilte, mis peaks jääma avalikkuse eest kaitstuks on väga ohtlik.

Meie hulgast on keegi kindlasti tulevikus poliitik, minister, rahvusvahelise firma juht või muu avaliku elu tegelane. Mõelgem sellele, kui Te riputate üles purjus sõbra (magava jne.) või muu ebasündsa pildi, mis saab Talle takistuseks 20 aasta pärast ministri ametisse määramisel või mõne muu juhtiva koha taotlemisel! Mõelgem sellele, et Teie mõni ütlus, ebasünnis käitumine, solvang võib jääda ootama oma WikiLeaks-i aega. Juba praegu kasutavad personaliotsingu firmad, avaliku sektori asutused, rahvusvahelised firmad jne. tausta uurimisel suhtlusportaale ja nendes leiduvaid materjale.

Kindlasti ei ole Te huvitatud ei praegu ega tulevikus nii endale, sõbrale ja tuttavale oma mõtlematu käitumisega tekitama peavalu või isegi kätt ette panema Tema püüdlustele.

Mõelgem siis, kas me “koorime paljaks” enda, sõbra või tuttava! Kas me seda tegelikult soovime ?

MR 2010

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga